A fogszabályozást sokan tekintik esztétikai kérdésnek és kétségtelen tény, hogy legtöbben azért fordulnak fogszabályozó szakorvoshoz, mert szebb mosolyt szeretnének. A fogszabályozás azonban az esztétikai hatáson túl jelentősen hozzájárul fogai egészségének a megőrzéséhez is.

A saját fogak szabályozása kíméletesebb és költségkímélőbb, mint a helyettesítő fogpótlások készítése vagy a fogtorlódások miatt kialakult szuvasodások kezelése. Segítségével sok esetben megelőzhető a rendellenes erőhatások miatt létrejött fogágybetegség kezelése. A fogszabályozás tehát lehetővé teszi a saját foganyag megőrzését és ráadásul végleges megoldást nyújt a szabálytalanul álló fogak problémájának megoldásában.

Fogszabályozóra tehát akkor van szüksége, ha fogai nem állnak szabályosan és ezen változtatni kíván, mert szeretne fesztelenül mosolyogni, vagy szeretné megkímélni magát a jövőbeni egészségügyi problémáktól.

A modern fogszabályozás már olyan kíméletes lehetőségeket nyújt erre, melyek kortól függetlenül látványos eredményeket produkálnak.

Fogszabályozás felnőtt korban vagy gyerekkorban

Még napjainkban is él az a tévhit, hogy a fogszabályozás csak gyermekkorban kivitelezhető, holott a ma elérhető fejlett technológia lehetőséget teremt felnőttkorban is a fogszabályozásra.

Ebben a korban azonban az álkapocs és a teljes fogazat már kifejlődött állapotban van, ezért más készülékre van szükség, mint a gyermekeknél. Valamivel több időt vesz igénybe a fogszabályozás, mint gyerekkorban, kicsit több türelemre van szükség a megfelelő eredmény eléréséhez.

A felnőttkori fogszabályozás után nem csak az esztétikai élmény lesz sokkal jobb, de szabályos fogakkal a beszéd is tisztábbá válik, az étkezés könnyedebb és egészségesebb lesz, valamint a fogak kevésbé hajlamosak a szuvasodásra, mivel a szabályos fogazatot sokkal könnyebb tisztán tartani. Minden tekintetben javul az életminőség a fogszabályozás után, ezért felnőttkorban sem kell lemondani róla, ha gyermekkorban nem volt rá lehetőség.

Fogszabályozás menete

Kozultáció

Az első konzultáció: amennyiben úgy gondolja, hogy elérkezett az ideje annak, hogy gondoskodjon szabályozatlan fogairól, akkor most csak annyit kell tennie, hogy felveszi velünk a kapcsolatot a személyes találkozó alkalmával részletesen tájékoztatja Önt a fogszabályozási lehetőségekről és minden kérdésére választ ad.

Helyzetfelmérés

Röntgenfelvétel készítés: a fogszabályozási lehetőségek bőséges tárházából akkor lehet kiválasztani az Ön elképzeléseinek és lehetőségeinek leginkább megfelelőt, ha pontos képet kapunk fogainak jelenlegi állapotáról. Ehhez szükséges egy panoráma röntgenfelvétel elkészítése, amely speciálisan a fogszabályozás precíz megtervezését szolgálja. Ezt rendelőnkben helyben elvégezhetjük.

A lenyomat

A lenyomatvétel és fotódokumentálás: a fogszabályozás pontos tervezést igényel, ehhez van szükség egy gyors és fájdalommentes lenyomatvételre valamint orvosi célú fotók elkészítésére, amelyek segítséget nyújtanak a szakorvosnak a személyre szabott kezelési terv elkészítésében.

Eszköz kiválasztása

Második találkozó és a fogszabályzó közös kiválasztása: miután a szakorvos elkészítette a személyre szabott javaslatát, közösen kerül kiválasztásra az a fogszabályozó típus (erről bővebben a következő fejezetben olvashat), amely megfelel a következő kritériumoknak:

  • Tökéletesen megfelel az Ön esztétikai elképzeléseinek
  • Anatómiai és orvos-szakmai szempontból kifogástalan
  • Figyelembe veszi az Ön fogszabályozóval szemben támasztott elvárásait

Készülék felhelyezése

A harmadik találkozó és a készülék behelyezése: a közösen meghozott döntést követően a fogszabályozó szakorvos egy erre specializálódott fogtechnikai laboratóriumban elkészítteti az Ön személyére szabott készülékét és behelyezi azt. Ezzel a pillanattal elkezdődik fogainak szabályozása.